



Saw Worcraft CJS-S20LiB, 20V, Li-ion, straight, carbonless
Equip your workshop with quality tools. One such is the Worcraft CJS-S20LiB jigsaw, which is designed for hobby users for cross, straight, wavy cuts and cutting materials. It offers a straight cut, but also a cut at an angle of up to 45°. When cutting in wood, you can reach 135 mm, in steel 10 mm and in plastic 20 mm. With special accessories, even rubber and ceramic plates will not resist. You do not need access to the mains, the drive is provided by a Li-Ion battery with a capacity of 4.0 Ah and a voltage of 20 V. The saw reaches up to 3800 rpm and thanks to their smooth regulation, you can take advantage of both lower and higher speeds when cutting. It has a very light weight and a non-slip finish, so working with the saw is easy and comfortable. The saw is equipped with a quick-release mechanism for easy and quick change of saw blades, which you can use when cutting various materials. In addition, it is equipped with LED lighting, which you can use in low light conditions, and allows you to connect an external sawdust extractor (vacuum cleaner), so that only minimal waste is generated around the cut. Battery and charger not included!
| Default | |
| Idle speed | 800 – 3 800 rpm |
| Type of accessory | other accessories |
| Power supply type | removable battery |
| Speed control | Yes |
| Wood cutting | 135 |
| Battery voltage | 20 V |
| Cutting thickness in steel | 10 mm |
| Cutting thickness in wood | 135 mm |
| Idle speed | 3,800 rpm |
| Cutting in plastic | 20 |
| Battery type | Worcraft |
| Cutting in steel | 10 |
| Battery capacity | 4.0 Ah Li-Ion |
80.04€ /pcs
Ex Tax: 66.15€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 114785
- Weight: 2.06kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 5905247706133
- Country: China