









Worcraft CHT-S20LiA, 510 mm, 3/4 ", hedge trimmer
Cordless shears Worcraft CHT-S20LiA are designed exclusively for cutting hedges, shrubs and shrubs. Shears with a bar 51 cm long have a tooth length of 20 mm. Therefore, before using cordless shears, it is necessary to cut off all branches with a diameter greater than 20 mm with branch shears! Powerful shears work at a speed of 1200 rpm. The shears are equipped with an anti-slip handle, which ensures a firm and comfortable grip. The safety blade has rounded sides to reduce the risk of injury. Additional impact protection prevents annoying kickback when the blade comes in contact with a wall or fence. The shears charge in 1 - 1.5 hours. Battery and charger not included!
| Default | |
| Weight (kg) | 2,1 |
| Idle speed | 1,200 rpm |
| Bar length | 510 mm |
| Drive | Battery |
| Tooth length | 20 mm |
| Power supply | 20V |
| Telescopic handle | NO |
| Bar length (cm) | 51 |
| Battery voltage | 20 V |
| Tooth length (mm) | 20 |
| Idle speed | 1200 per min. |
| Battery capacity | 2 or 4 Ah |
58.44€ /pcs
Ex Tax: 48.30€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 111362
- Weight: 2.93kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163017768
- Country: China