









Handheld laser distance meter KAPRO® 363 K-30, Beamfinder™
The KAPRO® 363 measurer is used to measure distance, area, volume. With continuous measurement mode, it measures the shortest distance to the target. Indirect measurement mode uses the Pythagorean theorem to calculate inaccessible locations. The range of the measurer is up to 30 meters. The internal memory stores 20 measurements. There is a choice of two measurement reference points and five measuring units. The measurer has a rubberized, anti-slip body and is equipped with a backlit LCD display and battery life indicator. The built-in red transparent cover increases the visibility of the red laser dot and protects the keyboard from damage and accidental activation.
Package content:
- Measurer
- 2 x AAA batteries
- Manual
| Default | |
| Memory capacity | 20 |
| Battery life | > 5,000 measurements |
| Laser class | Class II |
| Accuracy | -+2 mm |
| Automatic device shutdown | after 5 min |
| Working temperature | -10 °C to +40 °C |
| Resolution | 1 mm |
| Measurement speed | approximately 0.5 s |
| Storage temperature | 20°C - 60°C |
| laser | 630-660 nm, Class II, < 1 mW |
| Measuring range | 0.05m - 30m |
82.28€ /pcs
Ex Tax: 68.00€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 213795
- Weight: 0.15kg
- Dimensions: 180.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 7290100850015
- Country: China