
The KAPRO® 862G Prolaser® cross laser can be used for hanging shelves and cabinets, laying floors and tiles, but also for decorative work and many other activities. The advantage is a tripod to which the laser is securely attached. The laser automatically determines the horizontal and vertical position. It projects intersecting horizontal and vertical beams. The laser has an accuracy of ±0.4 mm/m and a self-leveling range of ±3°. The maximum range inside is up to 20 meters. Manual mode is suitable for work on any slope. If the laser is unevenly attached, it will send a visual warning. The locking mechanism protects the laser during transport. The laser can be hung on a wall and it is also possible to mount it on an iron base by eans of 2 magnets located on the back. It is also equipped with a 1/4 tripod adapter.
Package content:
- Portable pocket
- Velcro
- Batteries: 2x AA
| Default | |
| Laser class | Class II |
| Accuracy | ±0.4 mm/m |
| Working area | standard 20 m |
| Leveling accuracy | ±0.4mm/m |
| Working temperature | -10°C +45°C |
| Operating time | 15 hours |
| Self-leveling range | ± 3° |
| Storage temperature | -20 to +60 °C |
| Measuring range | 20 m |
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 213193
- Weight: 3.17kg
- Dimensions: 180.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 7290100850855
- Country: China