



Laser KAPRO® 870G VHX Prolaser® VIP, GreenBeam, IP65
The KAPRO® 870G VHX Prolaser® VIP laser can be used both outdoors and indoors, for aligning tiles, cabinets, borders, moldings and trims, as well as for installing doors and windows. The laser projects crossed horizontal and vertical green beams at an angle of 90°. It has an accuracy of ± 0.2 mm/m and a self-leveling range of ±3°. The maximum measuring range is 30 meters inside and up to 60 meters outside with a detector. Both manual and pulse modes are available. If the laser is mounted unevenly, it will send a visual and audible warning. The protective rubber on the laser surface ensures its resistance to water and dust (IP65). The laser is also equipped with a 1/4 adapter.
Package content:
- Portable pocket
- Aiming
- Wall mount
- Adapter for 5/8 thread
- Including batteries
| Default | |
| Laser class | Class II |
| Accuracy | ±0.2 mm/m |
| Working area | standard 30 m, with detector 60 m |
| Leveling accuracy | ±0,2 mm / m |
| Self-leveling range | ± 3° |
| laser | 2nd class |
| Tripod mount | Yes |
| Measuring range | 30/60 m |
148.83€ /pcs
Ex Tax: 123.00€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 213139
- Weight: 0.98kg
- Dimensions: 180.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 7290100851159
- Country: China