









The Kapro Prolaser® Electrota ™ 8991 rotary laser has been designed for a wide range of applications in most construction areas and its robust water and dustproof construction with IP65 protection allows you to, for example:• Easily measure and install foundations, walls, fences and partitions.• Leveling and leveling floors, landscaping and garden landscaping.• Plasterboarding, tiling, carpentry work.• Installation of water pipes and sewers• Construction of pillars, beams, bridge structures, etc.
Properties:
- Horizontal or vertical beam rotating 360° - 5 variable speeds (0, 30, 120, 300, 600 rpm)- 6 scanning modes (0°, 10°, 45°, 90°, 180°, 360°)- electronic self-leveling range: ± 5°- accuracy: ± 0.1 mm/m- maximum laser range: indoors: 50 m, outdoors: 300 m (using a detector)- manual mode for marking inclinations up to ± 5° in both X and Y planes- tripod mounting: 2 5/8" tripod threads- for vertical and horizontal use- plumb line point down/up- dust and water resistant- dimensions: 206x206x211 mm- Laser class: LL
Package contents:
- remote control- laser detector- Beamfinder® goggles- rechargeable batteries- spare batteries including holder- protective shockproof carrying case- sight (target)
| Default | |
| Laser class | Class II |
| Accuracy | 0,1 mm/m |
| Working area | standard 50 m, with detector 300 m |
| Leveling accuracy | ± 0.1mm/m |
| Working temperature | (-20°C + 50°C) |
| Operating time | Approximately 20 hours of continuous operation |
| Measurement speed | 0, 30, 120, 300, 600 rpm) |
| Self-leveling range | ± 5° |
| Storage temperature | -20 to +60 °C |
| laser | 2nd class |
| Tripod mount | 2 tripod threads 5/8" |
| Measuring range | 50/300 m |
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 213534
- Weight: 4.00kg
- Dimensions: 180.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 7290100852545
- Country: China