









The KAPRO 962G Prolaser® Multi Beam is a laser for indoor and outdoor use with 3 laser diodes that emit a horizontal 360° circular beam, a vertical beam and two permanent laser points - vials. The laser is innovatively designed for a very wide range of professional jobs:• Easy to measure and hang cabinets and shelves• Plasterboard, tiling, carpentry work• Leveling, laying and leveling floors, installing and measuring doors and windows• Leveling electrical sockets, water pipes and pins• Leveling slopes for stairs, rails, roofs, etc. (manual mode)
Features:- visual and audible warning if the laser is mounted unevenly- self-leveling range: ± 3°- accuracy: ± 0.3 mm/m- maximum laser range: indoors: 30 m, outdoors: 60 m (using a detector)- manual mode for inclined marking- water and dust resistant- tripod mount: 1/4"- laser class: ll.
Package contents: - 4 x AA batteries- sturdy carrying bag- sight (target)
| Default | |
| Laser class | Class II |
| Accuracy | 0,3 mm/m |
| Working area | standard 30 m, with detector 60 m |
| Leveling accuracy | ±0,3 mm / m |
| Working temperature | -10°C +45°C |
| Operating time | approximately 8 h |
| Self-leveling range | ± 3° |
| Storage temperature | -20 to +60 °C |
| laser | 2nd class |
| Tripod mount | Yes |
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 213491
- Weight: 1.17kg
- Dimensions: 180.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 7290100854174
- Country: China