









Laser Strend Pro TPLL01D, Green, OSRAM-tech, 2xAA
The Strend Pro TPLL01D cross line laser with a green laser diode from the German brand OSRAM and a magnetic holder in the package. Application: laying floors, construction of plasterboard, partitions, housework (hanging paintings, shelves), installation of doors and windows. Working modes: I) Manual mode: flashing every 5 seconds - warns that it is not self-leveling now. Displays right angles at any inclination. II) Automatic mode: Self-leveling with an accuracy of ± 3mm/10m. The measuring range of this laser is 30m. The package includes a magnetic holder and 2xAA batteries.
| Default | |
| Laser class | Class II |
| Accuracy | +-3 mm/10 m |
| Working area | 30 m |
| Leveling accuracy | ±3 mm / 10 m |
| Leveling time | 3 s |
| Working temperature | -10°C to +50°C |
| Operating time | 6 h |
| Self-leveling range | 4°±1° |
| Storage temperature | -20°C to +70°C |
| laser | 2nd class |
| Laser type | 520±5nm, < 1 mW |
| Tripod mount | 1/4" |
| Measuring range | 30 m |
44.77€ /pcs
Ex Tax: 37.00€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 213136
- Weight: 0.44kg
- Dimensions: 180.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163043293
- Country: China