
Stove 701-G OMEGA Kuzine, with glass, brown, left outlet
The stove is suitable for cooking, baking and heating. It has easy operation and economical operation. The stove has hobs, an air supply and heat flow regulator, a practical fireplace door and an oven door. The hobs and fire pit are made of cast iron. The practical oven has a sufficient width, namely 45 cm, and there is a practical thermometer on the door. You can insert the removable grate in it in the lower and middle positions. The stove also has a large section for storing wood and a container for an ashtray.
This product is not suitable as the main heating device!
Factsheet
Energy label
| Default | |
| Energy class | A |
| Heating space | 155 m3 |
| The size of the stove | 870 x 510 x 790 mm |
| The diameter of the chimney | 130 mm |
| Dymovod | upper left |
| Function | Solid fuel stove |
| CO-Emissions related to 13% O<sub>2</sub> | 1204,49 mg/m<sup>3</sup> |
| Flue gas temperature | 225,37 °C |
| Focus dimensions | 190x170x350 mm |
| Dimensions (mm) | 870x510x790 mm |
| Permissible fuels | wood/ wood briquettes |
| Distance from flammable materials | Back: 50 cm, Side: 50 cm, Front: 100 cm |
| Dimensions of the oven | 450x455x175 mm |
| Energy efficiency | 79,82 % |
730.54€ /pcs
Ex Tax: 603.75€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Stock: This item is running out
- Model: 2211917
- Weight: 80.00kg
- Dimensions: 180.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163085705
- Country: Turkey