
Strend Pro BGD1701-50-19 dehumidifier takes care of automatic dehumidification of the air in the room based on the principle of condensation. The dehumidifier is equipped with frost protection, where it automatically starts defrosting itself at a temperature of -1 °C if it is in operation for at least 30 minutes. The timer is also a great feature. Adjusting the % humidity on this dehumidifier is very easy with buttons, the setting range is 10-95%. When the relative humidity in the room is lower than the set value, the appliance will operate. When the humidity setpoint is reached, it switches off. the dehumidification power is 50l/24 h with a power input of 900W. The volume of the condensate tank is 7 liters.
The package includes a condensate drain hose 1 m x Ø 13 mm.
| Default | |
| Dehumidification performance | 50 l/d (30 °C RH 80%) / 30 l/d (27 °C RH 60%) |
| Type of accessory | other accessories |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Rated power | 900W (30°C RH 80%) / 750W (27°C RH 60%) |
| Input | 900 W |
| Working temperature | 5 - 35 °C |
| Max. suction pressure | 1 MPa |
| Max. discharge pressure | 2,5 MPa |
| Refrigerant | R290 / 200 g |
| Air flow | 300 m<sup>3</sup>/h |
| Condensate container volume | 7 l |
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 119211
- Weight: 32.00kg
- Dimensions: 180.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163045099
- Country: China